darujkvety.sk naša práca

Kytica za úsmev

Neostať chladnými voči ľudským osudom. Aj to je jedna z myšlienok a cieľ Darujkvety.sk.
Jednoducho príbehy písané životom samým.

Rada by som Vám predstavila dnes Bejku.

Zázračné dievčatko, čo by ešte nemalo cítiť zlo sveta a malo by si iba užívať detstvo. No osud mal asi raz slabú chvíľku a rozhodol sa s Bejkou rozohrať neveselú partiu. Bea má diagnostikovaný Aspergerov syndróm mnohými odborníkmi. Je to porucha autistického spektra. Mnoho z vás sa však asi pri tejto diagnóze zľakne, lebo sa vám bude spájať s rôznymi negatívnymi prejavmi, ktoré sú medzi ľudmi pri týchto deťoch známejšie, než tie pozitívne. Existujú však aj deti s týmto syndrómom, ktoré sú úplným opakom toho známeho.

Malá Bejka, ktorá už za tie roky, čo sledujem jej život prostredníctvom facebook profilu jej mamky, vyrástla na veľkú slečnu a naučila sa osudu tak ľahko nevzdať a je mu rovnocenným partnerom v rozohranej hre života.
Z rôznych trápení, životných situácii a veľkých stretnutí sa „vykresľuje“ . Rôznymi kresbami, ktoré odzrkadľujú jej rôzne etapy života .

Jej mamina, Dušana ktorá o svojej Bejke píše už nejaký ten rôčik na svojom FB profile písala minule príbeh o prístupe lekárov na Kramároch a o ďalšom ťažkom boji malej Bejky:

„dnes sme trávili zopár hodín na Kramároch s Bejkou…takmer sme tie dvere neprešli lebo jednoducho odmietala vystúpiť z auta …čakalo nás sono a rtg a veľmi háklivé vyšetrenie prdelky …prekvapil ma prístup lekárov a sestričiek: najskôr boli „prísni“ a jednoducho nastúpil krik, že nech si už konečne ľahne, nech si ju upokojím, nech idem za dvere, že oni ju udržia, a keď som im napísala na papierik, že ten jej strach, prosenie aby sa jej nedotýkali a slzy sú skutočné lebo „ona je Asperger“ tak sa mi buď ospravedlnili, že ale to som mala povedať hneď, že to oni nemajú odkadiaľ vedieť alebo dokonca mi v jednom prípade chvala bohu taktne odpísali, že prepáčte a zmenili prístup bez dalších zbytočných slov na ukážkový …no a mňa z tohto celého „bolí“ jedna vec: a to si deti bez diagnózy nezaslúžia prístup s láskou, trpezlivosťou a úctou? …nie nechcem hovoriť všade kam prídem a Bea sa zľakne, že je Asperger, rešpektujte jej strach …nechcem aby sa naučila používať toto slovné spojenie ako ospravedlnenie jej zlyhaní …nie nechcem jej vytetovať na čelo, že je Asperger správajte sa k nej s rešpektom…bolo by celkom fajn ak by stačilo, že si ľudia všimnú, že je „len“ dieťa a začali sa k nej správať ako ku dieťaťu …bez toho aby som jej dala vytetovať na to čelo, že je v prvom rade dieťa …ona nie je viac a ani menej než zdravé deti alebo deti s autizmom v pravom vyzname …ona je #Bea, , dieťa ako každé iné a v mnohom jedinečné…nepotrebuje ospravedlnenie pre svoj strach …potrebuje iba cítiť, že môže ostať dieťaťom …myslite na to dospeláci, ktorí pracujete s deťmi …prosím a #Dakujem…aj
#AspergerDeti sú naozaj „iba“ #Deti…s čistými čelami.

Skvelá mama, ktorá sa snaží dať svojej dcére len to najlepšie výchovou a úžasným prístupom k životu.
No niekedy to proste nestačí a sama mama, aj keď s oporou skvelého partnera a mnohých dobrých anjelov, občas potrebuje podporu aj úplne z iných sfér. Aj príbeh z Kramárov mal nakoniec dobrý koniec práve vďaka tomuto statusu a pomoci ako ich volá Dušana: farebných ľudí ( ľudia, ktorí nevidia svet iba čierno a bielo ale rovnako farebne-pozitívne ako ona, nech je akokoľvek ťažko).

Bea potrebuje pozitívne zážitky, aby sa zo života tešila a videla, že je v tomto svete veľa, veľa dobra.

Momentálne Beu čaká terapia pozitívnymi zážitkami v horách, pretože v nich je ticho, ktorému rozumie a znovu raz práca s odborníkmi, ktorí sú odborníkmi aj srdcom nie len titulmi. Je mnoho vecí, ktorým len Bejka rozumie a tiež vecí, ktorým nerozumie. Napríklad prečo má rozdávať pozitívnu energiu a šťastie ako ju o to maminka prosí a prečo niekto nedá pozitívnu náladu a prístup aj jej. Momentálne si prežila ťažké obdobie školského skúšania a aj napriek ročnej príprave po traume, ktorú prežila v škole kam chodila, má stále strach zo školy. Resp. má strach zo zlyhania, ktoré jej dajú v škole zakaždým pocítiť aj napriek tomu, že sa snaží najviac ako vie, čo však nestačí pre systém. Ale to sa tiež Dušana rozhodla riešiť založením školy pre zázračné deti. To však iný veľký príbeh.

Vráťme sa k tomu prečo som sa vám rozhodla napísať o Bejke.
Duška sa rozhodla zhmotniť Bejkinu prosbu o dobro a vyslovila žiadosť: poslať pozitívny odkaz do schránky. Potešiť Bejku malou, nielen detskou kresbou, ukázať jej, že aj #dobro existuje. Lebo ako vravieva jej mamka: čo vyžaruješ, to priťahuješ. A Bejku učí svojím prístupom k životu vyžarovať pozitívne emócie a ovládať negatívne. Duške sa to dobro vracia, lebo pomáha aj bez toho, aby o tom písala (píšu o tom tí, ktorým pomáha), ale zároveň, keď treba vie aj písať a ľudia jej textom rozumejú a snažia sa pomôcť. Bejka však potrebuje cítiť tiež to pozitívne späť, ktoré sa snaží rozdávať ona. V reči, ktorej rozumie a tou sú nakreslené obrázky. Dušana je mamina, u ktorej sa o zle nedočítate, nech bojujú cez Bejkinu diagnózu s čímkoľvek. Aj to ťažké, nielen to pekné v ich životoch podáva s láskou. Duška sa rozhodla nebojovať, lebo ak sa raz rozhodnete bojovať čaká vás boj, ktorý vyčerpáva a na jeho konci je okrem víťazstva aj veľa bolesti, ktoré dané víťazstvo prináša. Rozhodla sa konať, a činí sa spolu s dobrými ľudmi okolo nej naozaj najviac ako sa dá.

Videli ste najväčší plyšový vianočný stromček v SR v nákupnom centre v Bory Mall? Bol vytvorený zo zbierky Plyšáky pre zázračné deti. Deti, akým je aj Beátka, ktoré Duška považuje za zázračné. A Bea naozaj zázračnou aj je. Keď požiadala svojich priateľov na FB, či by mohli ich deti Bejke nakresliť obrázok a poslať poštou aby ju potešili https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10213357530121872&set=a.3938890879850&type=3&theater

Jej príbeh oslovil aj nás v KvetyPreVás a cez projekt Darujkvety.sk sme sa rozhodli tou svojou troškou, tým čo vieme, potešiť kyticou. Okamžite prostredníctvom kvetinového kuriéra z Kvetyprevas.sk, sme malej Bei dali doručiť jej prvú kytičku v živote aj s obrázkom a odkazom .

Tá krásna pozitívna emócia, ktorá sa nám dostala naspäť bola povznášajúca a naplňujúca

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10213368059865109&set=a.3938890879850&type=3&theater.
A keď sa chcete pripojiť kúskom dobra a k vyslaniu pozitívnych prianí Bejke, kľudne mi píšte, posielajte e-maili, správy na messengery alebo poštové holuby a ja vám rada sprostredkujem, kam môžete poslať svoj odkaz či kresbu, aby dorazila do tej správnej poštovej schránky k tej správnej Zázračnej Bejke a ostatným zázračným deťom v rámci #POPakademia. Niekedy stačí naozaj málo, nakresliť obrázok alebo potešiť tým čo vieme, dôležitý je pozitívny odkaz. Lebo dobra v tomto svete nie je nikdy dosť a špeciálne pre deti. A ako vravieva Dušana, je jedno či majú alebo nemajú diagnózu, všetky potrebujú cítiť, že to čo dávajú si zaslúžia pocítiť ako v nemocniciach, v školách, či inde, ako najlepšie odvedený výkon, ktorý postačí.
Toto je tá myšlienka darujkvety.sk. Obdarovať, potešiť, možno poskytnúť trocha nádeje, slnka do búrky. Srdcom srdcu, akoby povedal Zsolt Kiss.
Bea, držíme ti palce a ďakujeme Duška, že sme mohli patriť medzi tých farebných ľudí, ktorí tvoria tú najpozitívnejšiu rozprávku o živote pre tvoje dievčatko.Bejku.

Foto: Fb. Dušana Mazorová a kvetyprevas

Mohlo by sa Vám páčiť